Autor: nieznany
Czas powstania: 1. poł. XX w.
Technika: odlew
Wymiary: śr. 2,4 cm
Sygnatura: Niesygnowany
Nr inw.: MLJ 39
Zawarciu małżeństwa z zasady towarzyszą uświęcone przez tradycję obrzędy i rytuały. W kulturze żydowskiej jednym z wielu jest zakładanie na palec panny młodej specjalnego pierścienia zaślubinowego. Obrączki ślubne ozdabiano najczęściej modelem budowli symbolizującej wspólny dom. Niekiedy przedstawieniem Świątyni Jerozolimskiej. Srebrny pierścień znajdujący się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie posiada gładką obrączkę, ozdobioną drobnymi nacięciami, układającymi się w kształt wachlarza. Zwieńczenie stanowi plastyczne przedstawienie leżącego lwa – znak pokolenia Judy i symbol Izraela – z oczami inkrustowanymi rubinami. Zabytek został zakupiony w 1995 r. w Antykwariacie „Dawna Sztuka” w Słupsku. Prezentowany jest na stałej ekspozycji w budynku dawnej synagogi przy ul. Gabriela Narutowicza.
Pamiątką związaną z tematyką zaślubin jest także akt zaręczynowy Abrahama syna Eljakima i Estery), córki Jehudy Leiba, sędziego gminy żydowskiej w Lesznie (nr inw. MLJ 34). Umowę podpisano w 1854 r. Dokument rozpoczynają życzenia: Le’mazeł tow – „Na szczęście!”. W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie znajduje się również kolekcja archiwalnych pocztówek z 1908 r., przedstawiających żydowskie uroczystości ślubne (nr inw. MLJ 26-29). Graficznie opracował je A. Ostermann, a wydał krakowski Salon Malarzy Polskich.
Polski język migowy:
AD
ETR Pierścień zaślubinowy
_______________________________________________________
Dostępne opisy przygotowała Fundacja Kultury Bez Barier w ramach zadania „Synagoga opowiada” realizowanego w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.