Klamra do pasa

Nazwa: Klamra do pasa na Jom Kipur

Data powstania: Moskwa, 1853
Materiał: srebro złocone, rytowane
Wymiary: 6 x 9,5 cm
Sygnatura: AK / 1853
Nr inw.: MLJ 55
Święto Jom Kipur ( Dzień Pojednania), uznawane jest za najbardziej znaczący i uroczysty dzień w żydowskim kalendarzu. Obchodzone jesienią, 10 dnia miesiąca tiszri, nazywane jest najważniejszym Szabatem – Sobotą Sobót. Wyznawców judaizmu obowiązuje wówczas całodobowy post, modlitwa, rachunek sumienia, oczyszczenie się z grzechów i pojednanie z bliźnimi. W synagodze nosi się białe szaty, będące symbolem czystości i pokory.
Wśród muzealiów związanych ze świętem Jom Kipur w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie obejrzeć można prostokątną klamrę, ozdobioną rytowanym przedstawieniem dwóch lwów. Zwierzęta, wspięte na tylnych łapach, przytrzymują kartusz zwieńczony koroną. W kartuszu umieszczono napis w języku hebrajskim: „Bo tego dnia będzie za was dokonane przebłaganie, aby oczyścić was od wszystkich grzechów. Przed Panem będziecie oczyszczeni.” (Księga Kapłańska 16, 30; BT). Na klamrze znajdują się cztery znaki probiercze i złotnicze: inicjały probiera Andrieja Antonowicza Kowalskiego z datą 1853, próba srebra 84 i dwukrotnie herb Moskwy – św. Jerzy na koniu zabijający smoka. Klamrę osadzono w skórzany pas pochodzący z okresu międzywojennego, ozdobiony zieloną pasmanterią. Zgodnie z tradycją pas powinien być parciany. Z uwagi na historyczne już znaczenie obu elementów, używanych w taki sposób przez dłuższy czas, klamry nie zdemontowano.
Przedmiot został zakupiony w listopadzie 2004 r. od prywatnego kolekcjonera z Warszawy. Eksponowany jest na stałej wystawie w budynku dawnej synagogi.
Andriej Antonowicz Kowalski (“A K”) w latach 1821-1856 prowadził pracownię złotniczą. Od 1856 roku pełnił funkcję probiera probierni moskiewskiej.

Polski język migowy:

 

AD

ETR Klamra do pasa na Jom Kipur

 

 

_______________________________________________________

Dostępne opisy przygotowała Fundacja Kultury Bez Barier w ramach zadania „Synagoga opowiada” realizowanego w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.