Nazwa: Jad
Autor: monogramista: FR
Czas powstania: 1889 r.
Miejsce: Polska, Warszawa
Wymiary: Długość: 32 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie, MLJ59.
Zakup w 2004 roku.
Jad o trzonie stożkowym, podzielonym pośrodku kulką, zakończony z jednej strony plastyczną dłonią z lekko zgiętym palcem wskazującym (wykonana z kości słoniowej), osadzona w małej kulce z ząbkowanym mankietem, z drugiej strony zakończona kulką z zaczepem do łańcuszka. Trzon jadu zdobiony spiralnie oplecionym drucikiem. Sygnowany:
1) monogram złotnika cyrylicą: FR w prostokącie,
2) inicjały probierza NE i pod nimi data 1889,
3) próba 84 w prostokącie,
4) godło probierni warszawskiej w l. 1852-1896,
5) dwugłowy orzeł.
Jad to wskaźnik służący do śledzenia tekstu w judaizmie. Ułatwia czytanie oraz chroni przed dotykaniem delikatnego pergaminu, co uczyniłoby go rytualnie nieczystym, a także mogłoby spowodować uszkodzenia. Dodatkowo używanie jadu uważane jest za tzw. upiększenie przykazania czytania Tory. “Upiększanie przykazania” (hebr. hidur micwa) to ogólna zasada rabiniczna, według której przedmioty używane przy wypełnianiu przykazań muszą być piękne, wyjątkowe, uroczyste i nie powinny być używane na co dzień.
Polski język migowy:
AD
ETR Jad
_______________________________________________________
Dostępne opisy przygotowała Fundacja Kultury Bez Barier w ramach zadania „Synagoga opowiada” realizowanego w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.