Synagoga

Fragment ryciny z widokiem Leszna. Z lewej strony Brama Kościańska zamknięta ostrobocznym hełmem. Po prawej stronie synagoga otoczona niskimi budynkami dzielnicy żydowskiej. Bóżnicę przykrywa czterospadowy, łamany dach z wyraźnym uskokiem, stanowiący odmianę dachu polskiego. Na pierwszym planie fragment miejskich umocnień w postaci wałów i bastionów.
Johann Baptista Paravicini, Synagoga w Lesznie, przed 1767 r.; Muzeum Okręgowe w Lesznie; nr inw. B.4698

Synagoga, usytuowana w centralnym punkcie dawnej dzielnicy żydowskiej – przy obecnej ulicy Gabriela Narutowicza 31 – uważana jest za jedną z największych i najstarszych w Wielkopolsce. Pierwszą synagogę w Lesznie wzniesiono około 1626 roku. Był to zapewne budynek drewniany, który spłonął podczas pożaru miasta w 1656 roku. Obiekt płonął jeszcze kilkakrotnie: w 1707, 1767 i 1790 roku.

Budynek synagogi w Lesznie – widok od strony południowo-wschodniej. Prostokątny budynek przykrywa czteropołaciowy dach. Elewację rozczłonkowano pilastrami na wysokich cokołach. Zamknięte półkoliście otwory okienne rozmieszczono symetrycznie na obu widocznych na zdjęciu ścianach. Elewację wieńczy potężny, wielouskokowy gzyms koronujący.
Synagoga w Lesznie, przed 1904 r.; Muzeum Okręgowe w Lesznie, nr inw. A 551
Widok leszczyńskiej synagogi po przebudowie ukończonej w 1905 r. Do starszego korpusu dobudowana została część wschodnia z dwoma niższymi aneksami i wysoką wieżą zamkniętą ośmiopołaciowym cebulastym hełmem. Otwory okienne wieży i aneksów przywieżowych mają różne wykroje. Przed budynkiem znajduje się kuty parkan na podmurówce z cegły.
MR&C, Synagoga w Lesznie, 1912 r.; Muzeum Okręgowe w Lesznie; nr inw. A 107/1

Prace związane z odbudową synagogi po ostatnim pożarze trwały do 1799 roku. Wzniesiona na bazie starych fundamentów, a być może także starych murów jednoprzestrzenna bóżnica, otrzymała klasycystyczny wystrój. Po raz kolejny przebudowano ją i ponownie poświęcono w 1867 roku. Zmianie uległo rozplanowanie wnętrza – przesunięto bimę (podwyższenie do odczytywania Tory), z centrum sali bliżej szafy ołtarzowej oraz dobudowano południowy aneks, mieszczący dodatkowy przedsionek i wejście do sali modlitw.

Archiwalna fotografia z widokiem wnętrza leszczyńskiej synagogi. W umieszczonej centralnie niszy znajduje się szafa ołtarzowa – „święta arka” (hebr. aron ha-kodesz), stanowiąca część rozbudowanej konstrukcji, łączącej ją z bimą - podium do odczytywania Tory i chórem organowym. Na balustradzie i przed arką stoją wysokie, pięcioramienne kandelabry. Z lewej strony widoczny fragment empory dla kobiet.
Wnętrze synagogi w Lesznie, 1912 r.; Muzeum Okręgowe w Lesznie; nr inw. A 107/2

W 1903 roku gmina żydowska zleciła wykonanie nowego projektu synagogi. Do jego realizacji nie doszło, ale w 1904 roku przygotowano jeszcze dwa projekty, opracowane przez pochodzących z Wrocławia architektów Richarda i Paula Ehrlichów. Efektem prac prowadzonych w latach 1904-1905, było dobudowanie do starszego korpusu świątyni części wschodniej z wysoką wieżą, zamkniętą charakterystycznym, cebulastym hełmem. Zlikwidowano wszystkie aneksy, z wyjątkiem najstarszego zachodniego i asymetrycznie rozplanowane wejścia. Zmianie uległ wewnętrzny układ synagogi, podporządkowany obecnie jednej, głównej osi. Wprowadzono jednopoziomową emporę dla kobiet – obiegającą wszystkie ściany poza wschodnią, zajętą przez dużą arkadę łączącą korpus z wieżą. Przy wschodniej ścianie umieszczono podwyższoną bimę – mównicę, za którą znajdowała się szafa ołtarzowa – arka ze zwojami Tory, a nad nią empora organowa. Na wcześniejsze sklepienie z 1889 roku nałożono nowe, głębsze sklepienie pozorne.

Miejscówka dla kobiet potwierdzająca wykupienie na rok miejsca w leszczyńskiej synagodze. Nadruk w języku niemieckim na zielonym papierze. W nagłówku napis: Gmina Synagogalna w Lesznie. Niżej: Miejsce dla kobiet nr 167, nazwisko męża osoby uprawnionej: Moses Sachs, daty skrajne określająca na jaki czas miejsce wykupiono: od 1 września 1900 do 1 września 1910 oraz wysokość składki: 10 marek. Uregulowanie płatności potwierdził skarbnik gminy: Ansorge.
Karta roczna, 1909 r.; Muzeum Okręgowe w Lesznie; nr inw. MLH 5023

Przebudowa synagogi kosztowała 125.000 marek. Wyposażono ją w nowe klatki schodowe, centralne ogrzewanie, wentylację z ozdobnymi wywietrznikami, nowoczesne organy świdnickiej firmy Schlag & Söhne i w amfiteatralnie ustawione siedziska na emporach dla kobiet. Ściany i arkadę ozdobiono dekoracją roślinną. Monumentalna wieża, ujęta dwoma niższymi aneksami, została wewnątrz podzielona żelbetowymi stropami na trzy kondygnacje. Urządzono w niej pokój dla rabinów i tak zwaną synagogę tygodniową. Na szczycie ośmiopołaciowego hełmu umieszczono kulę i gwiazdę Dawida.

Nowy wystrój synagogi, łączący historyczne elementy klasycznego baroku z secesyjną dekoracją i elementami orientalnymi, podkreślały wielowiekowe tradycje żydowskiej obecności w Lesznie, ale też nowoczesne podejście do judaizmu.

Pomimo ortodoksyjnego charakteru gmina żydowska zdecydowała się na wprowadzenie śmiałych, nieszablonowych rozwiązań i oryginalnej stylistyki, łączących przeszłość z teraźniejszością. Budynek służył żydowskiej społeczności do 1939 roku, jednak w 1938 roku gmina zdecydowała o sprzedaży organów, które odkupiła parafia katolicka w Zdołbunowie na Wołyniu.

W okresie II wojny światowej, ale także po jej zakończeniu, budynek wykorzystywano jako magazyn. Przez szereg lat czynna była tam również łaźnia miejska. W 1956 roku podjęto decyzję o wyburzeniu górnej partii wieży. W latach następnych salę główną, na wysokości empor, przykryto żelbetowym stropem, zamurowano arkady galerii i cztery otwory okienne w aneksie zachodnim. W 1991 roku synagoga została wpisana do rejestru zabytków, a w 1993 roku przekazano ją Muzeum Okręgowemu w Lesznie, z przeznaczeniem na magazyny zbiorów i sale ekspozycyjne. Uroczyste otwarcie nowej siedziby nastąpiło w 2006 roku.