Parochet

Parochet – zasłona ołtarzowa

Data powstania: Polska, 1926

Technika: aksamit, bawełna, atłas jedwabny, szycie, haft wypukły nicią metalową

Wymiary: 170 x 104 cm

Nr inw.: MLJ 66

Parochety służą w synagogach jako zasłony na aron ha-kodesz – wnęki lub szafy ołtarzowe, w których przechowywane są zwoje Tory. Stanowią one odpowiedniki tkaniny, która w Namiocie Zgromadzenia, a następnie w Świątyni Jerozolimskiej, oddzielała miejsce Święte od Najświętszego. W pomieszczeniu znajdującym się za zasłoną przechowywano Arkę Przymierza. Tam miała przebywać także Obecność Boża (hebr. Szechina), wypełniająca przestrzeń między cherubami, zdobiącymi wieko Arki.

Muzeum Okręgowe w Lesznie posiada w swoich zbiorach tylko jeden parochet. Wykonano go z aksamitu w kolorze bordowym i obszyto złotą pasmanterią.  Wstawki z białego atłasu, aplikacje i wypukły haft umieszczono na tekturowym i bawełnianym podkładzie. Do przyozdobienia tkaniny użyto kolorowej lamety i cekinów oraz szklanych imitacji kolorowych kamieni. Hafty wykonano przy pomocy bawełnianej przędzy, bajorku i metalowych nici. W centrum parochetu znajduje się inskrypcja donacyjna w języku hebrajskim: To ofiarowali / pani Eite, córka pana Manesa / [i] pan Zeew Dow Bil[…] / syn Arona Jeszaji. W tekście umieszczono datę wykonania parochetu wg żydowskiego kalendarza: (5)686, czyli 1926 r. Napis flankowany jest przez dwie kolumny i otoczony półkoliście biegnącą wicią roślinną oraz stylizowanymi owocami granatu. Nad nimi antytetycznie ustawione lwy, przytrzymujące tablice z Dekalogiem, z początkowymi słowami Dziesięciu przykazań (hebr. Aseret ha-Dibrot). W zwieńczeniu znajduje się duża korona, po bokach której hebrajski napis: Keter Tora (pol. Korona Tory). Całość wzbogacono cekinami i kolorowymi szkiełkami.

Parochet został zakupiony do zbiorów w marcu 2011 r. z prywatnej kolekcji.

 

Polski język migowy:

AD

ETR Parochet

 

_______________________________________________________

Dostępne opisy przygotowała Fundacja Kultury Bez Barier w ramach zadania „Synagoga opowiada” realizowanego w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.