Meil – sukienka na Torę
Czas powstania: 1925
Miejsce powstania: Polska
Państwo: Polska, l. 20./30. XX w.
Materiał – aksamit, atłas jedwabny, borta z frędzlami, imitacje kamieni, szycie, haft wypukły nicią metalową
Technika – szycie, haft srebrnym i złotym szychem, aksamit, haft
Osoba powiązana: Abraham Rozenblum
Powiązane wydarzenie: liturgia synagogalna
Wymiary: wys. 57, szer. 42 cm
Niesygnowany
Numer inwentarza: MLJ65
Sukienki na Torę zazwyczaj uszyte były z cennego materiału (atłasu, jedwabiu albo aksamitu) i zdobione aplikacjami oraz haftowaną metalową nicią – inskrypcją donacyjną. Prezentowany meil, posiada owalne zwieńczenie usztywnione grubą tekturą, z wyciętymi dwoma otworami na drążki Tory. Aplikacje z białego atłasu (korona i Tablice Dekalogu) oraz lwy ustawione antytetycznie – są wypukłe, na podkładzie tekturowym. Inskrypcja w j. hebrajskim: Dar Abrahama i Hany Rozenblum.
Sukienka na Torę jest rodzajem ozdobnego pokrowca nakładanego na zwój Tory, przechowywany w aron ha-kodesz – świętej skrzyni (szafie ołtarzowej). Przypuszcza się, że zwyczaj przyozdabiania rodałów ma źródło w mistycznej tradycji, zgodnie z którą Tora traktowana jest przez Żydów jak osoba – żywy organizm. Koszulki ozdabiano najczęściej motywem korony, przytrzymywanej przez lwy. Znane są też egzemplarze ze sceną ofiarowania Izaaka lub wizerunkami sprzętów ze Świątyni Jerozolimskiej.
Meil z kolekcji Muzeum Okręgowego w Lesznie uszyty został z miodowego aksamitu. Owalne zwieńczenie usztywniono grubą tekturą z wyciętymi otworami na drążki Tory (hebr. ace chajim – drzewo życia) i obszyto złotą bortą z frędzlami. Podobne wykończenie znajduje się u dołu w przedniej części sukienki. W centrum meil ozdobiono dwiema tablicami z Dekalogiem z haftowanymi złotą nicią początkowymi słowami Dziesięciu przykazań (hebr. Aseret ha-Dibrot). Tablice flankują dwa wspięte lwy, ponad którymi korona i hebrajski napis Keter Tora (Korona Tory). Napis fundacyjny pod tablicami głosi: To ofiarowali Abraham i jego małżonka Chana Rosenblumowie. Tekst ujęto dwiema gałązkami związanymi wstążką, ozdobionymi syntetycznymi rubinami.
Sukienka została zakupiona do kolekcji w grudniu 2008 r. od prywatnego kolekcjonera. Prezentowana jest na stałej wystawie w siedzibie muzeum przy ulicy Gabriela Narutowicza.
Polski język migowy:
AD
ETR
_______________________________________________________
Tłumaczenie na polski język migowy przygotowała Fundacja Kultury Bez Barier w ramach zadania „Synagoga opowiada” realizowanego
w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.