Pocztówka – Synagoga w Lesznie

Data powstania: 1919 r.
Nr inw.: MLH 4257

Wrocław, Graphische Verlag-Anstalt G.m.b.H.
światłodruk czarno-biały; 13,6 × 8,7 cm
nr inw. MLH 4257
zakup, 1999
A: Lissa-Synagoge
R: pole adresowe z prawej strony, w osi nadruk;
Graph. Verl.-Anst. G. m. b. H., Breslau, poniżej numer: 1961, stempel pocztowy: LISSA/5.6.19. 10-17V. / (BZ. POSEN) […], znaczek wartości 15 Pf,; korespondencja w języku niemieckim.
Leszczyńska synagoga od strony Kaiser Friedrichstraße (obecnie ulica Gabriela Narutowicza). Budynek po przebudowie w Iatach 1904-1905 wg projektu braci Richarda i Paula Ehrlichów z Wrocławia w stylu bizantyjsko-mauretańskim.
Synagogę wieńczy charakterystyczna wieża. Przed budynkiem ozdobny, kuty parkan.

Synagoga, bożnica, w języku jidysz שול (szul) – szkoła, z języka hebrajskiego בית כנסת (bejt kneset) – miejsce zebrań. Jest żydowskim domem modlitwy. Jej najważniejszym elementem jest zwój Tory (Pięcioksiąg Mojżeszowy), który znajduje się w położonej na wschodniej ścianie aron ha-kodesz (z hebrajskiego świętej szafie), ponieważ ten kierunek prowadzi do Jerozolimy, świętego miasta Żydów. Szafa z Torą jest przesłonięta zasłoną (parochetem) a nad nią wisi lampa ner tamid – wieczne światło.
Ważnym miejscem w synagodze jest także bima – podwyższenie, na którym czyta się Torę.

Polski język migowy:

AD

ETR

_______________________________________________________

Tłumaczenie na polski język migowy przygotowała Fundacja Kultury Bez Barier w ramach zadania „Synagoga opowiada” realizowanego
w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.