(fragmenty III, IV i V Księgi Mojżeszowej)
Data powstania: XIX w.
Materiał: pergamin
Wymiary: 40,2 cm x 1397,4 cm
Nr inw.: MLJ6
Zwój Tory (tj. pierwszych pięciu ksiąg mojżeszowych – najważniejszy tekst judaizmu). Wykonany z kart pergaminu połączonych bawełnianą nicią zwinięte w rulon na drążkach. Tekst zapisany jest atramentem w języku hebrajskim, pismem kwadratowym. By tekst był koszerny (zgodny z wymogami religijnymi) zapisywaniem tekstu zajmuje się skryba uprawniony do przepisywania świętych pism (z hebr. Sofer).
Pergaminowy zwój Tory jest nawijany na drewniane wałki utożsamiane z Drzewem Życia (hebr. Ec Chaim – Drzewo Życia). Na końcówki wałków nakładane są dekoracyjne metalowe końcówki (hebr. rimonim).
Tora nazywana jest Bramą Nauki czy Bramą Mądrości [prowadzącą do Boga], a więc drzwi aron ha-kodesz to pośrednia brama prowadząca do Tory. Słowa Psalmu 118, wersety 19-20: “Oto jest brama Pana, przez nią wejdą sprawiedliwi” w wielu synagogach podkreślały znaczenie Tory.
Zwoje ubierane są w pokrowiec, zwany sukienką (meil – płaszcz), całość wieńczy korona, a na sukience, na srebrnym łańcuszku, wisi bogato rzeźbiona tarcza (hebr. tas) i wskaźnik (hebr. jad – ręka). Czasem nakładki lub korona dekorowana jest dzwoneczkami ze srebra lub złota.
Polski język migowy:
AD
ETR Zwój Tory
_______________________________________________________
Dostępne opisy przygotowała Fundacja Kultury Bez Barier w ramach zadania „Synagoga opowiada” realizowanego w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.